УДОСКОНАЛЕННЯ МЕТОДИЧНИХ ПІДХОДІВ ДО ФІНАНСОВОГО АНАЛІЗУ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
DOI:
https://doi.org/10.31319/2709-2879.2025iss1(10).332739pp143-148Ключові слова:
фінансовий аналіз, часовий аналіз, структурний аналіз, трендовий аналіз, коефіцієнтний аналіз, стохастичний імовірнісний аналіз, маржинальний аналіз, факторний аналіз, кризові фактори, фінансові ризики, стресостійкість, стрес-тестуванняАнотація
У статті згруповано та охарактеризовано ключові завдання застосування традиційних методів, прийомів та способів фінансового аналізу, серед яких первинна обробка наявної аналітичної інформації; аналіз стану та динаміки розвитку об’єкту аналізу; виявлення впливу факторів на фінансові показники й процеси; оцінка реалізованих і потенційних резервів підвищення ефективності використання фінансових ресурсів; узагальнення аналітичних висновків, обґрунтування управлінських рішень, фінансових планів та прогнозів. Обґрунтовано використання абстрактно-логічних, економіко-логічних та економіко-математичні методів при здійсненні фінансового аналізу підприємства. Охарактеризовано основні класичні прийоми аналізу ефективності функціонування підприємства (часовий аналіз, структурний, трендовий, аналіз фінансових коефіцієнтів, порівняльний, маржинальний, факторний, стохастичний імовірнісний). Встановлено, що сьогодні домінує інтегрований, комплексний підхід до фінансового аналізу діяльності підприємства, який охоплює всебічне дослідження потенціалу підприємства, визначення його конкурентних позицій у ринковому середовищі та виявлення можливостей для покращення фінансових показників.
Запропоновано удосконалену методику аналітичної оцінки діяльності суб’єктів господарювання в сучасних умовах невизначеності, яка враховує кризові фактори, рівень загроз та стресостійкість фінансової моделі. До кризових факторів віднесено оцінку порушення ланцюгів постачання, втрати ринків збуту, зростання дебіторської заборгованості та інфляційні ризики. Оцінка рівня загроз передбачає визначення фізичних ризиків для активів, ризики персоналу, логістичні та геополітичні чинники. Стресостійкість фінансової моделі визначено як ключовий показник довгострокової життєздатності бізнесу, яка демонструє здатність підприємства зберігати платоспроможність і фінансову рівновагу за найгірших умов. Для оцінки стресостійкості фінансової моделі підприємства в умовах війни в дослідженні запропоновано застосовувати стрес-тестування з виокремленням ключових етапів та індикаторів. Зазначено, що в умовах війни підприємства функціонують у середовищі, яке характеризується різким зростанням зовнішніх ризиків, високою невизначеністю та нестабільністю внутрішнього середовища, тому традиційний фінансовий аналіз, заснований на минулих періодах і середніх значеннях, втрачає прогностичну силу. Запропонована методика з врахуванням кризових і стресових сценаріїв є важливим інструментом виживання підприємств в умовах війни, який надає змогу не лише оцінити масштаби потенційних втрат, а й своєчасно вжити заходів для збереження фінансової стабільності, бізнес-процесів та довіри стейкхолдерів.
Посилання
Kotlyar M. (2013) Otsinka finansovoyi stiykosti pidpryyemstva na bazi analitychnykh koefitsiyentiv [Assessment of the financial stability of an enterprise based on analytical coefficients]. Finance of Ukraine, no. 1, рр. 113–118.
Selivanova N., Filippova S. (2014) Upravlinnya rozvytkom innovatsiyno-aktyvnoho promyslovoho pidpryyemstva na zasadakh kontrolinhu: novi realiyi ta zavdannya [Management of the development of an innovative and active industrial enterprise based on controlling: new realities and tasks: monograph]. Odesa: ONPU. (in Ukrainian)
Kovalenko L., Remneva L. (2008) Finansovyy menedzhment [Financial Management]. Kyiv: Znannya. (in Ukrainian)
Vorobyova N., Muzychenko N. (2017) Analiz finansovoho stanu pidpryyemstv: sutnistʹ ta neobkhidnistʹ [Analysis of the financial condition of enterprises: essence and necessity]. Problems of innovation and investment development, no. 13, pp. 116–123.
Shiyan, D., Strochenko, N. (2005) Finansovyy analiz [Financial Analysis]. Kyiv: A.S.K. (in Ukrainian)
Котляр М.Л. Оцінка фінансової стійкості підприємства на базі аналітичних коефіцієнтів. Фінанси України. 2013. № 1. С. 113–118.
Селіванова Н.М., Філиппова С.В. Управління розвитком інноваційно-активного промислового підприємства на засадах контролінгу: нові реалії та завдання: монографія. Одеса: ОНПУ, «ВМВ». 2014. 181 с.
Коваленко Л.О., Ремньова Л.М. Фінансовий менеджмент : навч. посіб. Київ: Знання, 2008. 483 с.
Воробйова Н.П., Музиченко Н.П. Аналіз фінансового стану підприємств: сутність та необхідність. Проблеми інноваційно-інвестиційного розвитку. 2017. № 13. С. 116–123
Шиян Д.В., Строченко Н.І. Фінансовий аналіз. К.: А.С.К., 2005. 240 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).