ПЛАНУВАННЯ ПОКАЗНИКІВ ПРОЦЕСУ РЕСУРСОСПОЖИВАННЯ
DOI:
https://doi.org/10.31319/2709-2879.2021iss1(2).232575pp64-69Ключові слова:
ресурси, ресурсоспоживання, процес, планування, управління, промислові підприємстваАнотація
Статтю присвячено проблемі ефективного управління процесами ресурсоспоживання в умовах економічної нестабільності та фінансової кризи. Наголошено, що сучасні промислові підприємства являють собою складні виробничо-ресурсні комплекси, тому раціональна організація управління їх ресурсним потенціалом з метою досягнення ефективності виробництва вимагає використання системного підходу, який передбачає системний розгляд формування витрат ресурсів з моменту їх надходження, можливих змін на етапі виробничого використання та на етапі реалізації готового продукту.
У процесі дослідження встановлено, що на сучасному етапі, процеси ресурсоспоживання характеризуються розбалансованістю і недостатньою ефективністю. Відсутній взаємозв’язок показників використання ресурсів з кінцевими результатами діяльності підприємств, що не дозволяє оцінити та виявити можливі резерви їх впливу на ефективність результатів діяльності. При нормуванні і плануванні використання ресурсів найменше враховується та особливість, що система, в межах якої об’єктом управління виділяються процеси використання ресурсів, охоплює всю виробничу систему в послідовності плину виробничої діяльності, починаючи зі «входу» у виробничу систему і закінчуючи її «виходом». Процес управління ресурсоспоживанням не є достатньо впорядкованим, узгодженим і керованим та таким, що має гнучкі параметри управління і будується на прогресивних тенденціях системного підходу. Складові елементи організації та планування рівня ресурсоспоживання не розглядаються як чинники підвищення конкурентоспроможності підприємства. Існуючі ж організаційні резерви підвищення ефективності ресурсоспоживання можна уявити шляхом побудови сумісного інтегрованого потоку ресурсоспоживання та встановлення їх нормативної величини для кожного етапу з послідуючим аналізом відповідності умові ефективного використання.
Запропоновано визначення загального показника ресурсомісткості, як умови оптимізації витрат на ресурси, який передбачає не тільки врахування витрат усіх видів ресурсів, що задіяні в виробничо-комерційному циклі, а і врахування ступеня взаємовпливу на нього його складових. Врахування впливу складових показника ресурсомісткості може проводитися за допомогою використання методу кореляційно-регресійного аналізу впливу факторів на загальну ресурсомісткість операційної діяльності.
Впровадження наведених показників у систему управління ресурсоспоживанням дозволить якісно покращити процеси планування, а саме, задавати рівень по ресурсомісткості виробництва на «вході» і у всіх процесах. Користуючись взаємозв’язками між показниками рентабельності продукції і ресурсомісткості, можливо задавати доцільний рівень витрат на всі види ресурсів по кожному підрозділу.
Посилання
Ильин А. И. Планирование на предприятии: Учеб. пособ.. 9-e изд. Минск : Нов. Знание. 2014. 668 с.
Карий О.І. Інформаційне забезпечення управління логістичними витратами на підприємстві: автореф. дис… канд. екон. наук: 08.06.01. Львів. 2004. 23с.
Бондарчук-Грита Г. В. Економічне регулювання формування і вико¬ристання виробничих ресурсів підприємницьких структур: автореф. дис….канд. екон. наук: 08.06.02. Львів. 2001. 18 с.
Адлер Ю. Восемь принципов, которые меняют мир. Менеджмент и менеджер. 2004. № 10. С. 11–18.
Il'in A.I. (2014) Planirovanie na predpriyatii: Ucheb. Posob.. 9-e izd. [Enterprise planning: Tutorial]. Minsk : Nov. Znanie. (in Belorusiya)
Karyi O.I. (2004) Informatsiine zabezpechennia upravlinnia lohistychnymy vytratamy na pidpryiemstvi [Information support of logistics costs management at the enterprise]: avtoref. dys… kand. ekon. nauk: 08.06.01. Lviv. 23 s.
Bondarchuk-Hryta H.V. (2001) Ekonomichne rehuliuvannia formuvannia i vykorystannia vyrobnychykh resursiv pidpryiemnytskykh struktur [Economic regulation of the formation and use of production resources of business structures]: avtoref. dys….kand. ekon. nauk: 08.06.02. Lviv. 18 s.
Adler Yu. (2004) Vosem principov, kotorye menyayut mir [Eight principles that change the world.] Menedzhment y menedzher. [Management and manager] no. 10. pp. 11–18.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).